Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց դիտորդական առաքելությամբ մեր երկրում գտնվող ԱՊՀ ՄԽՎ պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում գտնվող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը:
Ողջունելով գործընկերներին՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ հայկական կողմը մեծ կարեւորություն է տալիս դիտորդական առաքելության ներկայությանը Հայաստանում եւ վերահաստատեց ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ կազմակերպելու իշխող մեծամասնության հանձնառությունը: Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրեց գործընկերներին, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման որոշումը ձեռք է բերվել խորհրդարանական բոլոր 3 ուժերի կողմից՝ Հայաստանում ներքին կայունության վերահաստատման եւ ամրապնդման նպատակով:
Օգտվելով առիթից՝ խորհրդարանի ղեկավարը ԱՊՀ իր գործընկերներին ներկայացրեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Անդրադարձան Ադրբեջանի կողմից հայտարարության կետերի խախտմանը, ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց հայրենիք վերադարձնելու գործընթացի ձգձգմանը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստին եւ ադրբեջանական զինվորների Հայաստանից դուրս բերման անհրաժեշտությանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իգոր Կոմարովսկին շնորհակալություն հայտնեց Արարատ Միրզոյանին հրավերի համար եւ ներկայացրեց դիտորդական առաքելության կողմից արդեն իսկ իրականացված աշխատանքները:
ԱՊՀ ՄԽՎ գլխավոր քարտուղար Դմիտրի Կոբիցկին հույս հայտնեց, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կայունություն եւ զարգացում կբերեն Հայաստանին: Գլխավոր քարտուղարը ողջույններ փոխանցեց ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի անունից:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с делегацией Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ в Армении для наблюдения за внеочередными парламентскими выборами.
Приветствуя коллег, А.Мирзоян отметил, что армянская сторона придает большое значение присутствию наблюдательной миссии в Армении, и подтвердил приверженность правящего большинства организации свободных, справедливых и прозрачных выборов. Спикер НС проинформировал, что решение о проведении внеочередных парламентских выборов было принято всеми тремя парламентскими силами с целью восстановления и укрепления внутренней стабильности в Армении.
Пользуясь случаем, глава парламента представил партнерам из СНГ события после принятия трехстороннего заявления 9 ноября. Они коснулись нарушения Азербайджаном пунктов заявления, затягивания процесса репатриации военнопленных и других задержанных, а также факта вторжения Азербайджана на территорию РА и необходимости вывода азербайджанских военных из Армении.
Глава наблюдательной миссии МПА СНГ И.Комаровский поблагодарил А.Мирзояна за приглашение и представил работу, уже проделанную наблюдательной миссией.
Генеральный секретарь МПА СНГ Д.Кобицкий выразил надежду, что досрочные парламентские выборы принесут Армении стабильность и прогресс. Он передал приветствия от имени Председателя Совета Федерации РФ В.Матвиенко.